Времето може да е наш съюзник тогава, когато предварително се подготвяме за бъдещи събития.

В случай че отрано се осигуряваме и в трите стълба на действащата в страната пенсионноосигурителна система, ние можем да запазим стандарта си на живот и да си осигурим адекватни пенсионни доходи в годините след пенсиониране.

Вече 25 години ПОК „ДСК-Родина“ АД се грижи последователно и професионално за управлението на спестяванията на своите клиенти, така че да ги подпомогне за осигуряването на достойни старини.

 

Тристълбовият пенсионен модел

1
стълб

Държавно обществено осигуряване

  • Държавен фонд „Пенсии”
  • Фонд „Пенсии“ за лицата по чл. 69
  • 40-45% от дохода преди пенсиониране
2
стълб

Допълнително задължително пенсионно осигуряване

  • Частни пенсионни дружества
  • 15-20% от дохода преди пенсиониране

Включва:

  • Универсален пенсионен фонд
  • Обхваща родените след 31.12.1959 г.

  • Професионален пенсионен фонд
  • Обхваща работещите при условията на I-ва и II-ра категория труд.

    3
    стълб

    Допълнително доброволно пенсионно осигуряване

    • Частни пенсионни дружества
    • 10%-15% от дохода преди пенсиониране 

    Включва:

    • Доброволен пенсионен фонд
    • Доброволен за всеки, навършил 16 г.

  • Доброволен пенсионен фонд по професионални схеми
  • Как работи

    Съвременната пенсионна система в страната има три опорни точки – държавно обществено осигуряване, допълнително задължително пенсионно осигуряване и допълнително доброволно пенсионно осигуряване.

    Чрез въведения през 2000 г. пенсионен модел всеки от нас има възможност, освен държавна пенсия, да получава и допълнителна пенсия (пенсии), която зависи пряко от това дали сме се осигурявали, колко редовно и продължително, с какви вноски, както и от начина, по който се управляват средствата ни за пенсия.

    Трите стълба на пенсионната система работят по различен начин и с различни правила, но се допълват взаимно и могат да ни осигурят финансово спокойствие напред във времето.

    Какво е важно да знаем за държавното обществено осигуряване?

    Държавното обществено осигуряване (ДОО) има задължителен характер. То функционира на разходопокривен (солидарен) принцип и се управлява от Националния осигурителен институт (НОИ). С вноските на работещите, които постъпват във фонд „Пенсии” на НОИ, се изплащат пенсиите на настоящите пенсионери. ДОО обхваща цялото работещо население на страната.

    Демографски фактори като застаряване на населението, ниска раждаемост и миграция, както и намаляване на броя на работещите поставят под натиск системата на държавното обществено осигуряване за предоставяне на адекватни пенсии в бъдеще.

    Какво означава допълнително задължително пенсионно осигуряване?

    Допълнителното задължително пенсионно осигуряване има задължителен характер и е изградено на капиталов принцип – вноските на всяко осигурено лице се натрупват по негова индивидуална партида, а средствата, набрани в даден пенсионен фонд, се инвестират с цел запазване на покупателната им сила в дългосрочен план и нарастване във времето. ДЗПО се осъществява от частни пенсионоосигурителни дружества чрез управляваните от тях универсални (УПФ) и професионални пенсионни фондове (ППФ). В УПФ са осигурени всички работещи, родени след 31.12.1959 г., за които постъпват вноски във фонд „Пенсии” на Държавното обществено осигуряване. В ППФ се осигуряват задължително хора, работещи при тежки и вредни условия на труд (първа и втора категория труд), независимо от възрастта им.

    Кой е третият стълб на пенсионноосигурителната система?

    Допълнителното доброволно пенсионно осигуряване е третият стълб на пенсионноосигурителната система. То има изцяло доброволен характер. Изградено е на капиталов принцип. Средствата на всяко осигурено лице се натрупват по негова индивидуална осигурителна партида, на базата на която се изчислява допълнителната му пенсия. Доброволните пенсионни фондове се управляват от частни пенсионноосигурителни дружества.