Осигуряване в УПФ „ДСК-Родина“

В случай че сте родени след 31.12.1959 г. и за Вас постъпват вноски в Държавното обществено осигуряване, Вие задължително се осигурявате в универсален пенсионен фонд (УПФ).

Целта на допълнителното задължително пенсионно осигуряване е да разполагате с още един източник на доход под формата на допълнителна пожизнена пенсия за старост (т.нар. втора пенсия ), от която да се възползвате при навършване на възрастта за пенсиониране от Държавното обществено осигуряване (по чл.68, ал.1 от КСО при условията на чл.167 от КСО).

Осигурителната вноска в УПФ

Осигуряването в универсален пенсионен фонд (УПФ) се осъществява чрез превеждане на осигурителни вноски в определен от закона размер. Осигурителната вноска за УПФ е дефинирана като процент от брутното трудово възнаграждение, ограничено до максималния осигурителен доход. 

Към настоящия момент размерът на осигурителната вноска е 5%. Тя се разпределя между осигурителя и осигуреното лице в съотношение:

    • 2.8% от работодателя и
    • 2.2% от осигуреното лице.

    Осигурителните вноски за УПФ се събират от Националната агенция за приходите (НАП), която ги превежда на съответния пенсионен фонд. Тези вноски не са допълнителна тежест за Вас, тъй като са част от задължителните пенсионни вноски.

    Средства по партидата

    На всеки осигурен в универсален пенсионен фонд се открива индивидуална осигурителна партида. Сумата в нея се формира от постъпилите осигурителни вноски от НАП и дохода от тяхното инвестиране, намалени с удържаните такси. Индивидуалната партида се води в лева и в дялове. 

    Осигурителните вноски, разпределеният доход от инвестирането им, както и пенсионните плащания, не подлежат на данъчно облагане по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ). Средствата по индивидуалната партида в УПФ не подлежат на принудително изпълнение.

    Избор на пенсионен фонд

    В срок от три месеца след започване на първа работа на трудов или граждански договор е необходимо да изберете пенсионен фонд. В случай че бъде пропуснат този срок, Вие ще бъдете разпределени служебно на случаен принцип от НАП в един от съществуващите пенсионни фондове в България.

    След като вече е избран пенсионен фонд или при служебно разпределение, натрупаните средства е възможно да бъдат прехвърлени в друг фонд след една година.

     

    Размер на пенсията

    Пенсионните плащания се извършват от Фонд за изплащане на пожизнени пенсии „ДСК-Родина“ (ФИПП „ДСК-Родина“) и Фонд за разсрочени плащания „ДСК–Родина“ (ФРП „ДСК-Родина“).

    Размерът на Вашата пенсия се определя на базата на актюерски разчети, при които се вземат под внимание:

    • натрупаните средства по индивидуалната партида след допълването й при необходимост (съгласно чл. 131, ал. 2 – 5 от КСО);
    • таблицата за смъртност и средна продължителност на предстоящия живот, публикувана от Националния статистически институт;
    • техническият лихвен процент, използван в актюерските разчети и одобрен от Комисията за финансов надзор.

    Брутният размер на постъпилите осигурителни вноски в УПФ е гарантиран чрез създаден и поддържан в пенсинноосигурителното дружество специализиран резерв.

    Правилник на УПФ

    Всички изменения и допълнения към Правилника за организацията и дейността на УПФ „ДСК-Родина" се публикуват във вестниците „24 часа“ и „Труд".

    За УПФ „ДСК-Родина“

    Данни за съдебна регистрация
    Софийски градски съд
    Фирмено дело №1779/2001
    Решение №1 от 16.02.2001 г.
    Идентификационен код в НАП
    Идентификационният код на УПФ „ДСК Родина“ в НAП е 042

    Правила на фондове за извършване на плащания

    За ФИПП и ФРП

    Списък с инвестиционните посредници за инвестиране на средства на УПФ „ДСК–Родина", ФИПП „ДСК–Родина“ и ФРП „ДСК–Родина“, може да намерите на страница „Управление на средствата".

    Банка попечител на УПФ „ДСК-Родина”,  ФИПП „ДСК-Родина“ и ФРП „ДСК-Родина“  е „Алианц Банк България” АД.

     

    Вашите права

    Право на участие
    • Осигурените лица могат да участват само в един универсален пенсионен фонд.
    • Пенсията от УПФ е пожизнена и се получава отделно и напълно самостоятелно от пенсията за осигурителен стаж и възраст, отпускана от Държавното обществено осигуряване (ДОО).
    • Средствата по индивидуалната партида в УПФ са лични – само лицето или неговите наследници имат права върху тях.
    • Натрупаните средства по индивидуалната партида не подлежат на принудително изпълнение.
    • Всеки осигурен в УПФ има право да получава ежегодно, както и при поискване, информация за състоянието и движението на средствата по своята индивидуална партида. На осигурените лица до 31 май всяка година се изпраща годишно извлечение от индивидуалната партида с информация за размера на средствата по нея към края на предходната година.
    • При трайно намалена работоспособност над 89.99% е възможно да бъде получена до 50% от натрупаната по партидата сума еднократно или разсрочено.
    Право на наследяване
    • В случай на смърт на осигуреното лице, средствата от осигурителната му партида се наследяват от наследниците по закон, при съответно прилагане на чл. 3, чл. 4, ал. 1 и чл. 5 – 10а от Закона за наследството
    • При смърт на пенсионер с пенсия по чл. 167, ал. 4, т. 2 от КСО (пожизнена пенсия с период на гарантирано изплащане) преди изтичане на периода на гарантирано изплащане на наследниците му по закон, при съответно прилагане на чл. 3, чл. 4, ал. 1 и чл. 5 – 10а от Закона за наследството, се изплаща еднократно настоящата стойност на дължимите му плащания до края на периода на гарантирано изплащане.
    • При смърт на пенсионер с пенсия по чл. 167, ал. 4, т. 3 от КСО (пожизнена пенсия, включваща разсрочено изплащане на част от средствата до навършване на избрана от пенсионера възраст) по време на разсроченото изплащане на наследниците му по закон, при съответно прилагане на чл. 3, чл. 4, ал. 1 и чл. 5 – 10а от Закона за наследството, се изплаща еднократно сума, възлизаща на настоящата стойност на разсрочените плащания, дължими след смъртта му съгласно предвидения план за разсрочено изплащане в договора с починалия.
    • При смърт на лице, получаващо разсрочено плащане по чл. 167а, ал. 1 от КСО, на наследниците му по закон, при съответно прилагане на чл. 3, чл. 4, ал. 1 и чл. 5 – 10а от Закона за наследството, се изплаща еднократно остатъкът от дължимите плащания на починалия.
    Придобиване право на пенсия
    Осигурените лица придобиват право на пожизнена пенсия от УПФ „ДСК-Родина“ при навършване на възрастта за пенсиониране от ДОО ( по чл.68, ал.1 от Кодекса за социално осигуряване). 

     

    Изискуема възраст за пенсиониране от Държавното обществено осигуряване по години

     

    Година* ЖениМъже
    2024 г.62 години и 2 месеца64 години и 7 месеца
    2025 г.62 години и 4 месеца64 години и 8 месеца
    2026 г.62 години и 6 месеца64 години и 9 месеца
    2027 г.62 години и 8 месеца64 години и 10 месеца

    * Възрастта по чл.68, ал.1 от КСО се увеличава всяка година до достигане на 65-годишна възраст за жените и мъжете.

    Право на прехвърляне

    Всяко осигурено лице има право да избере фонда, в който да бъдат управлявани средствата му.

    Осигуреното лице има право да прехвърли натрупаните средства по индивидуалната партида от един в друг универсален пенсионен фонд, управляван от друго пенсионноосигурително дружество, ако е изтекла една година от:

    • датата на сключване на първия осигурителен договор след възникване на задължението за осигуряване;
    • датата на служебното разпределение;
    • датата на прехвърляне на средствата в резултат на предходна промяна на участие;
    • датата на възобновяване на осигуряването в УПФ.

    При прехвърляне на средствата в друг пенсионен фонд натрупаната по партидата сума се превежда от стария фонд към новоизбрания без да се удържа такса. Преводите на средства се извършват на конкретни нормативно определени дати.

    Осигурените в универсален пенсионен фонд лица имат право да изберат да променят осигуряването си от универсален пенсионен фонд във фонд „Пенсии“, съответно във фонд „Пенсии за лицата по чл. 69“ на Държавното обществено осигуряване, с увеличена осигурителна вноска в размера на осигурителната вноска за универсален пенсионен фонд, при следните условия:

    • ако е изтекла 1 година от началото на осигуряването в УПФ;
    • не им е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст;
    • не е изтекъл нормативно определеният срок за упражняване на правото за прехвърляне от УПФ към ДОО. Сроковете са обявени на страницата на Националната агенция за приходите - „Промяна от УПФ във фонд „Пенсии”  на НОИ” .

    Всяко лице, което е избрало да промени осигуряването си от универсален пенсионен фонд във фонд „Пенсии” (съответно фонд „Пенсии за лицата по чл. 69”) на Държавното обществено осигуряване може да избере да възобнови осигуряването си за втора пенсия в избран от него универсален пенсионен фонд, ако:

    • не му е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст;
    • изтекла е минимум една година от прехвърлянето на средствата към фонд „Пенсии“ на Държавното обществено осигуряване;
    • не е изтекъл нормативно определеният срок за упражняване на правото за прехвърляне от ДОО към УПФ. Сроковете са обявени на страницата на Националната агенция за приходите - „Възобновяване на осигуряване от фонд Пенсии в универсален пенсионен фонд” .
    Право на информация

    ПОК „ДСК–Родина“ изпраща всяка година в срок до 31 май извлечение от индивидуалната партида на осигурените лица, съответно от аналитичната сметка на лицата, получаващи плащания от ФРП „ДСК–Родина“. Всеки клиент има право при поискване да получи по всяко време информация за състоянието на индивидуалната си партида, съответно аналитична сметка.

    ПОК „ДСК-Родина” АД задължително оповестява информация за всички изменения и допълнения в Правилника на УПФ „ДСК-Родина“ и Правилата на съответния фонд за извършване на плащания.

    Право на защита на интересите

    Правата и интересите на осигурените лица в универсалния пенсионен фонд и лицата, получаващи плащания от фондовете за извършване на плащания се представляват от Попечителски съвет. Той следи за спазване на задълженията на пенсионноосигурителното дружество към осигурените лица и пенсионерите, и разглежда жалби, молби и сигнали, свързани с нарушения на правата на осигурени лица и пенсионери. Повече за Попечителския съвет на УПФ „ДСК–Родина“, ФРП „ДСК–Родина“ и ФИПП „ДСК–Родина“, може да намерите на страница „За Компанията/Управление“.

    Видове плащания

    Основни пенсионни плащания от УПФ „ДСК–Родина“ в зависимост от осигурителния случай 


    Осигурителен случайВид плащане
    Старост

    Допълнителна пожизнена пенсия за старост – извършва се от Фонд за изплащане на пожизнени пенсии „ДСК–Родина“;

    Разсрочено изплащане на натрупаните средства - извършва се от Фонд за разсрочени плащания „ДСК–Родина“;

    Еднократно изплащане на натрупаните средства – извършва се от УПФ „ДСК–Родина“ при изпълнение на определени условия.

    Инвалидност

    Еднократно или разсрочено изплащане до 50% от средствата при трайно намалена работоспособност над 89,99%.

    Смърт
    Еднократно/ разсрочено изплащане на суми на наследниците на осигурено лице/пенсионер.

    За повече информация относно изплащането на средства, посетете секцията „Пенсиониране от УПФ”

    Резултати

    Изменение на стойността на един дял на УПФ „ДСК-Родина”

    Структура на портфейла

    Инвестиционен портфейл на УПФ „ДСК-Родина“ към 30.09.2024 г.

    Пояснение към графиката

    Посочените резултати нямат по необходимост връзка с бъдещи такива. Стойността на дела може да се понижи, като положителна доходност не е гарантирана.

    За повече информация относно постигнатата доходност и равнището на инвестиционния риск при управлението на активите на УПФ „ДСК-Родина“, посетете секция „Управление на средствата“.

    Такси и удръжки

    ПОК „ДСК-Родина” АД удържа такса управление и инвестиционна такса в следните размери:

    • „Такса управление” в размер на 3,75% от всяка осигурителна вноска, която се превежда в пенсионния фонд.            
    • „Инвестиционна такса” в размер на 0,75% годишно върху стойността на нетните активи на фонда в зависимост от периода, през който те са били управлявани.

    Не се събират такси от ПОК „ДСК-Родина” АД при:

    • прехвърляне на средствата от и към пенсионен фонд, управляван от друго дружество;
    • прехвърляне на средствата по индивидуалната партида от УПФ „ДСК-Родина" в пенсионните схеми на Европейския съюз, на Европейската централна банка и на Европейската инвестиционна банка, съгласно чл. 343а, ал. 1, т. 2 и чл. 343е от КСО.

    За осъществяване управлението на ФИПП „ДСК–Родина“ и ФРП „ДСК-Родина“ Компанията начислява и удържа такси в своя полза по ред и начин, определен в  Наредба № 52 от 21.10.2016 г. на КФН.

     

    Документи

    Пенсионни продукти от УПФ

    В Кодекса за социално осигуряване се определят различни възможности за изплащане на средствата при пенсиониране от УПФ в зависимост от размера на натрупаните средства по осигурителната партида за целия период на осигуряване. Прилагат се нормативните изисквания за гарантиран размер на плащанията.

    Възможностите са следните:

    • Еднократно изплащане на натрупаните средства по индивидуалната партида -  когато размерът на средствата в партидата е по-малък от трикратния минимален месечен размер* на държавната пенсия за осигурителен стаж и възраст.
    • Разсрочено изплащане на натрупаните средства по индивидуалната партида - когато средствата в партидата на лицето не са достатъчно големи, за да получи пожизнена пенсия, но надхвърлят трикратния минимален месечен размер на държавната пенсия за осигурителен стаж и възраст.
    • Пожизнена допълнителна пенсия** - когато средствата в партидата на лицето позволяват получаване на пожизнена месечна пенсия в размер поне на 15% от минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от ДОО. В този случай Вие може да направите избор измежду следните видове:

     

      ВИДОВЕ ПОЖИЗНЕНА ПЕНСИЯ 
      Пожизнена пенсия без допълнителни условия

      Този вид пенсия не се наследява и по тази причина нейният размер е най-висок. 

      Подходяща е за хора, които нямат преки наследници и не желаят наследяване.

      Пожизнена пенсия с период на гарантирано изплащане

      Периодът на гарантирано изплащане на пенсията може да бъде от 2 до 10 години в зависимост от избора на осигуреното лице. В случай на смърт в рамките на този период, наследниците на пенсионера получават еднократно настоящата стойност на дължимите плащания до края на периода на гарантирано изплащане.

      Пожизнена пенсия с разсрочено изплащане на част от средствата до навършване на избрана от пенсионера възрастПри този вариант пенсионерът може да определи или периода на разсроченото плащане, или сумата на разсроченото плащане. При калкулиране на пенсията, сумата е фиксирана по време на разсроченото изплащане*** и е различна, когато преминава в пожизнена пенсия. При този вид пенсия, колкото по-голям е размерът на сумата на разсроченото плащане, толкова по-малък е периодът на изплащане. В случай на смърт на пенсионера в рамките на периода на разсроченото изплащане, наследниците ще получат еднократно настоящата стойност на разсрочените плащания, дължими съгласно предвидения план за разсрочено изплащане в пенсионния договор.

      *Актуална информация за минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1  от КСО е достъпна на интернет страницата на НОИ.

      **Минималният размер на допълнителната пожизнена пенсия за старост във всеки един от трите вида не може да бъде по-малък от 15 на сто от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 от КСО към датата на определянето му.

      ***Месечният размер на разсроченото плащане към датата на определянето му не може да бъде по-голям от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 от КСО към същата дата и по-малък от 15 на сто от нейния размер.


      Ред за пенсиониране

      Осигурените лица в УПФ „ДСК-Родина“, за които е възникнало право на получаване на допълнителна пожизнена пенсия за старост, могат да упражнят това право (независимо от вида на полагащото им се плащане - пожизнена пенсия, разсрочено или еднократно) като подадат писмено заявление до компанията и представят при подаването му документ за самоличност.

      При отпускане на пожизнена пенсия или разсрочено плащане, лицето сключва писмен договор, в който се определят конкретните условия на избрания продукт.

       

       


      Вие ни питате, ние отговаряме

       

       

      1. Какви са видовете пенсионни плащания при пенсиониране от универсален пенсионен фонд (УПФ)?

      Съществуват няколко възможни начина за изплащане на средствата при пенсиониране от универсален пенсионен фонд при достигане на възрастта по чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (Условията за осигурителен стаж и възраст по години можете да видите тук[KC1]). В зависимост от натрупаните средства по индивидуалната партида на осигуреното лице възможностите за изплащане са:

      - Еднократно изплащане на средствата. 

      По закон този вид плащане се полага на хора с натрупвания по партидата по-малки от трикратния минимален месечен размер на държавната пенсия за осигурителен стаж и възраст (т.е. при минимален размер на пенсията от ДОО от 01.07.2024 г. - 580.57 лв., това означава натрупвания в УПФ: до 1 741.71 лв.).  

      - Разсрочено изплащане на средствата. 

      Този вид плащане се отпуска, в случай че натрупванията по партидата на осигуреното лице в универсален пенсионен фонд не са достатъчни за отпускането на пожизнена пенсия, но надхвърлят трикратния минимален месечен размер на държавната пенсия за осигурителен стаж и възраст.

      - Допълнителна пожизнена пенсия за старост.

      Условие за получаването на този вид пенсия е осигурените лица да имат натрупвания по партидата от универсален пенсионен фонд, достатъчен да позволи получаването на месечна пенсия в размер поне на 15 % от минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст (т.е. от 01.07.2024 г.: поне 87.09 лв.).

      2. Какви допълнителни пожизнени пенсии предлага ПОК „ДСК-Родина“ АД във фазата на изплащане на пенсии при осигуряване в универсален пенсионен фонд?

      При настъпило право на получаване на допълнителна пожизнена пенсия за старост (при навършена възраст по чл. 68, ал. 1 от КСО), ако натрупаните средства по индивидуалната партида позволяват отпускането на пожизнена пенсия в размер, не по-малък от размера на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 от КСО (от 01.07.2024 г. - 580.57 лв.), осигурените лица в УПФ „ДСК-Родина“ могат да избират между следните видове допълнителна пожизнена пенсия:

      -         Пожизнена пенсия без допълнителни условия.

      Този вид пенсия не се наследява и по тази причина нейният размер е най-висок. Подходяща е за хора, които нямат преки наследници и не желаят наследяване. 

      -         Пожизнена пенсия с период на гарантирано изплащане.

      Периодът на гарантирано изплащане на пенсията може да бъде от 2 до 10 години в зависимост от избора на осигуреното лице. В случай на смърт в рамките на този период, наследниците на пенсионера получават еднократно настоящата стойност на дължимите плащания до края на периода на гарантирано изплащане.

      -         Пожизнена пенсия с разсрочено изплащане на част от средствата.

      При този вариант пенсионерът може да определи или периода на разсроченото плащане, или сумата на разсроченото плащане. При калкулиране на пенсията, сумата е фиксирана по време на разсроченото изплащане и е различна, когато преминава в пожизнена пенсия. При този вид пенсия, колкото по-голям е размерът на сумата на разсроченото плащане, толкова по-малък е периодът на изплащане. В случай на смърт на пенсионера в рамките на периода на разсроченото изплащане, наследниците ще получат еднократно настоящата стойност на разсрочените плащания, дължими съгласно предвидения план за разсрочено изплащане в пенсионния договор.

      Минималният размер на допълнителната пожизнената пенсия за старост във всеки един от трите вида не може да бъде по-малък от 15 на сто от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 към датата на определянето му. (т.е. от 01.07.2024 г.: поне 87.09 лв.). 

      Максимален размер на пожизнената пенсия няма.

      3. Как се определя размерът на допълнителната пожизнена пенсия?

      Размерът на допълнителната пожизнена пенсия за старост се определя въз основа на:

      • средствата по индивидуалната партида на осигуреното лице, вкл. след допълването й при необходимост, когато тези средства са в размер по-малък от брутните осигурителни вноски, получени за клиента от НОИ/НАП;
      • таблицата за смъртност и средна продължителност на предстоящия живот, публикувана от Националния статистически институт;
      • техническия лихвен процент, определен от компанията (За ПОК „ДСК Родина”АД към 2024 г. този процент е в размер на 0,20%).

      Комисията за финансов надзор е дефинирала конкретните формули за изчисляване на всеки от трите вида пенсии в Наредба № 69 от 15.06.2021 г.



       

      4. От какво зависи размерът на разсроченото плащане?

      Размерът на разсроченото плащане се определя на базата на:

      • натрупаните средства по индивидуалната осигурителна партида след допълването й при необходимост до размера на преведените брутни осигурителни вноски от НАП/НОИ;
      • срока на получаване, съответно размера на отделното разсрочено плащане;
      • периодичността на получаване.
      5. Какъв е месечният размер на разсроченото плащане от универсален пенсионен фонд?

      Месечният размер на разсроченото плащане към датата на определянето му не може да бъде по-голям от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 от КСО към същата дата и по-малък от 15 на сто от нейния размер.

      От 01 юли 2024 г., минималният месечен размер на държавната пенсия за осигурителен стаж и възраст е 580.57 лв. 

      6. Наследява ли се пенсията от универсален пенсионен фонд?

      Възможността за наследяване зависи от вида на пенсионното плащане - разсрочено плащане или допълнителна пожизнена пенсия:

      • разсроченото изплащане - при смърт на лице, получаващо разсрочено плащане (по чл. 167а, ал. 1 от КСО) на наследниците му се изплаща еднократно остатъкът от дължимите плащания на починалия.
      • пожизнена пенсия без допълнителни условия -  остатъчните дължими средства не подлежат на наследяване;
      • пожизнена пенсия с период на гарантирано изплащане – при смърт на пенсионер с отпусната допълнителна пожизнена пенсия с период на гарантирано изплащане, преди изтичане на периода на гарантирано изплащане на наследниците му се изплаща еднократно настоящата стойност на дължимите му плащания до края на периода на гарантираното изплащане;
      • пожизнена пенсия с разсрочено изплащане на част от средствата –  при смърт на пенсионер с отпусната допълнителна пожизнена пенсия за старост, включваща разсрочено изплащане на част от средствата до навършване на избрана от пенсионера възраст, по време на разсроченото изплащане на наследниците се изплаща еднократно сума, възлизаща на настоящата стойност на разсрочените плащания, дължими след смъртта му съгласно предвидения план за разсрочено изплащане в пенсионния договор.
      7. Откога осигуреното лице има право да получава пенсия от универсален пенсионен фонд?
      Единственото условие, което трябва да бъде изпълнено за получаване на пенсия от универсален пенсионен фонд е осигуреното лице да е навършило възрастта за пенсиониране по чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване.
       
      Осигурените лица имат право на допълнителна пожизнена пенсия за старост и до една година преди навършване на възрастта им за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 от КСО, при условие, че натрупаните средства по индивидуалната партида позволяват отпускането на такава пенсия в размер, не по-малък от размера на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 от КСО.
      8. Необходим ли е трудов стаж освен навършена пенсионна възраст за упражняване правото на изплащане на средства от универсален пенсионен фонд?
      В този случай трудовият стаж на осигуреното лице няма значение. Достигането на възрастта по чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (или до 1 г. преди това при определени условия по чл.167, ал. 2 от КСО) е единственото условие, което трябва да бъде изпълнено за изплащане на средствата от универсален пенсионен фонд.
      9. Какво е необходимо да направите, за да започнете да получавате пенсия от вашата партида в УПФ „ДСК-Родина“?

      В случай че сте навършили възрастта за пенсиониране от универсален пенсионен фонд (Условията за осигурителен стаж и възраст по години можете да видите тук[KC1]), Вие първоначално трябва да посетите офис на ПОК „ДСК Родина” АД, където можете да получите информация за :

      • размера на натрупаните средства по индивидуалната Ви партида и размера на сумата на брутния размер на постъпилите осигурителни вноски от НАП/НОИ;
      • видовете плащания, които компанията предлага, начините за тяхното преизчисляване и актуализация, правата на наследниците и прогнозния размер на първата пенсия, съответно срока и прогнозния размер на разсроченото плащане и формулата за съответния вид плащане, определена с Наредба № 69 на КФН;
      • Възможностите за изплащане на вида пенсионен продукт- еднократно изплащане, разсрочено изплащане и допълнителна пожизнена пенсия за старост, зависят от натрупаните средства по вашата индивидуална партида;
      • На база на избрания от Вас вариант на пожизнена пенсия или на разсрочено изплащане, Вие ще можете да сключите Пенсионен договор или Договор за разсрочено изплащане на средства от фонд за разсрочени плащания ( по чл.167а, ал.1 от КСО).
      10. По какъв начин и кога се изплащат пенсиите от УПФ „ДСК-Родина“?

      Изплащането, както на допълнителната пожизнена пенсия, така и на разсрочените плащания, се извършва по избран от осигуреното лице начин:

      • по негова лична банкова сметка;
      • с пощенски запис на посочения от него адрес (постоянен или настоящ).

      Както допълнителната пожизнена пенсия, така и разсрочените плащания, се изплащат до 15 число на месеца за текущия месец.

        
      11. Какви документи се изискват за подписване на пенсионен договор?

      Необходимите за това документи са:

      • документ за самоличност  - лична карта;
      • удостоверение за банкова сметка, издадено от обслужващата банка на лицето с печат и подпис от банката;
      • в случай че договорът се подписва чрез пълномощник, необходимо е изрично нотариално заверено пълномощно с данни за компанията (съответно универсалния пенсионен фонд) и с посочени всички реквизити от пенсионния договор, които следва да се договорят при подписването му, и с включени конкретни действия, които упълномощеното лице може да извършва.

      12. Защо подписването на пенсионен договор трябва да е в офис на ПОК „ДСК–Родина“?

      От страна на компанията пенсионният договор се подписва само от упълномощени служители в офис на ПОК „ДСК–Родина“. Осигурителните посредници - служители на Банка ДСК не са оторизирани да подписват тези договори. Потърсете най-удобния за Вас офис, където може да сключите пенсионен договор в секция „Контакти

      Съществуват мобилни офиси на пенсионната компания, благодарение на които клиентите могат да бъдат обслужвани в по-голям брой градове в страната.

      13. Може ли сключен пенсионен договор да бъде прехвърлен в друга пенсионна компания?
      Веднъж подписан пенсионен договор за изплащане на средства от универсален пенсионен фонд в една компания не може да бъде прехвърлен в друга компания.

      Вече подписан пенсионен договор може да бъде изменен и допълнен по взаимно съгласие на страните. Страните не могат да правят изменения в пенсионния договор, касаещи вида на пенсията, начина на изчисляването й, покритите рискове, гарантирания размер и срока на получаването й.

      Първоначално определеният размер на допълнителната пожизнена пенсия не може да се променя освен при извършване на актуализация и преизчисляване.


       
      14. Може ли да бъде променен вече сключен пенсионен договор?
      Вече подписан пенсионен договор може да бъде изменен и допълнен по взаимно съгласие на страните. Страните не могат да правят изменения в пенсионния договор, касаещи вида на пенсията, начина на изчисляването й, покритите рискове, гарантирания размер и срока на получаването й. 
      Първоначално определеният размер на допълнителната пожизнена пенсия не може да се променя освен при извършване на актуализация и преизчисляване.

      15. Кога е възможно преизчисляване на пенсията от универсален пенсионен фонд?
      Това е възможно, в случай че Вие започнете или продължите да упражнявате трудова дейност, за която подлежите на осигуряване в универсален пенсионен фонд, дори и след навършване на възрастта за пенсиониране от универсален пенсионен фонд, съгласно КСО. Компанията повторно ще Ви разкрие нова индивидуална партида в универсалния пенсионен фонд с постъпването на първата осигурителна вноска след сключване на съответния договор. Така 5% от осигурителния Ви доход всеки месец продължават да се натрупват в универсалния пенсионен фонд. Въз основа на натрупаните суми от осигурителните вноски или с част от тях, постъпили след сключването на пенсионния договор, Вие имате право да поискате не повече от веднъж в една календарна година преизчисляване на получаваната допълнителна пожизнена пенсия за старост. Освен да послужат за преизчисление на пенсията, тези средства могат да бъдат получени и еднократно или разсрочено по ваш избор.
      16. Кога и как се актуализира разсрочено плащане и допълнителната пенсия за старост от универсален пенсионен фонд?
      Разсрочените плащания  и  пожизнените пенсии за старост се актуализират веднъж годишно към последния работен ден на месец октомври, като гарантираният им размер не се променя.

      Разсрочените плащания се актуализират в зависимост от реализираната доходност от инвестирането на средствата на Фонда за разсрочени плащания през периода, за който се отнася актуализацията, на годишна база. Актуализацията на разсрочените плащания се извършва по решение на изпълнителните директори на Компанията с не по-малко от 50 на сто от реализираната доходност от инвестирането на средствата на Фонда за разсрочени плащания през периода, за който се отнасят.

      При допълнителната пожизнена пенсия актуализацията е в зависимост от техническия лихвен процент, въз основа на който е изчислен нейният размер и реализираната доходност от инвестирането на средствата на Фонда за изплащане на пожизнени пенсии (ФИПП) „ДСК-Родина“ през периода, за който се отнася актуализацията, на годишна база.

      Актуализацията на пожизнените пенсии се извършва по решение на изпълнителните директори на компанията, с не по-малко от 50 на сто от превишението на реализираната доходност от инвестирането на средствата на Фонда за изплащане на пожизнени пенсии през периода, за който се отнася и техническият лихвен процент, въз основа на който е изчислен нейният размер. 
      17. Може ли да изтеглите натрупванията по осигурителната партида еднократно, а не да ви бъде отпусната пенсия?
      Това е възможно, само ако размерът на натрупаните средствата по осигурителната партида в УПФ е по-малък от трикратния размер на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване. (т.е. при минимален размер на пенсията от ДОО от 01.07.2024 г. - 580.57 лв., това означава натрупвания в УПФ: до 1 741.71 лв.).
      18. Има ли гаранция за размера на пенсията?
      Има гарантиран размер на пенсията, изчислен на база сумата на брутния размер на преведените от НАП/НОИ в полза на осигуреното лице осигурителни вноски. При неблагоприятно представяне на финансовите пазари месечната пенсия може да пада, но не под гарантирания размер. Това се отнася и при ежегодната актуализация на пенсиите.
      Възможен е гарантиран размер на пенсията с приложен рисков коефициент (ако това е изборът на лицето). При този продукт се гарантира получаването на първоначално определената пенсия до края на живота на осигуреното лице, независимо от представянето на финансовите пазари.
      19. В случай че осигуреното лице упражни правото си на пенсия от Държавното обществено осигуряване (ДОО) година по-рано, придобива ли то право на изплащане на пенсия и от универсален пенсионен фонд?

      Осигуреното лице има право на допълнителна пожизнена пенсия за старост и до една година преди навършване на възрастта му за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), само при условие, че натрупаните средства по индивидуалната му партида позволяват отпускането на такава пенсия в размер, не по-малък от размера на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 от КСО.

      Ако имате допълнителни въпроси, може да ги зададете тук или да се свържете с нашия Информационен център на телефон 0700 18 839. 
      Разгледайте други наши предложения