- Считано от 01 април 2019 г. размерът на изплащаните пенсии от Доброволен пенсионен фонд „ДСК-Родина“ и Доброволен пенсионен фонд по професионални схеми „ДСК-Родина“ се актуализира веднъж годишно - към първия работен ден на месец февруари всяка година въз основа на остатъка от натрупаната сума по индивидуалната партида, периода от време, който остава до края на срока на пенсията, както и действащите актюерски разчети.
- Размерът на изплащаните срочни професионални пенсии за ранно пенсиониране от професионален пенсионен фонд се актуализира с решение на изпълнителните директори на Компанията веднъж годишно - към първия работен ден на месец февруари всяка година въз основа на остатъка от натрупаната сума по индивидуалната партида, периода от време, който остава до края на срока на пенсията, както и действащите актюерски разчети.
- Размерът на изплащаната допълнителна пожизнена пенсия за старост от Фонда за изплащане на пожизнени пенсии се актуализира веднъж годишно към последния работен ден на месец октомври, като гарантираният й размер не се променя. Допълнителната пожизнена пенсия за старост се актуализира в зависимост от техническия лихвен процент, въз основа на който е изчислен нейният размер и реализираната доходност от инвестирането на средствата на Фонда за изплащане на пожизнени пенсии през периода, за който се отнася актуализацията.
- Размерът на изплащаните разсрочени плащания от Фонда за разсрочени плащания се актуализира веднъж годишно към последния работен ден на месец октомври, като гарантираният им размер не се променя. Разсрочените плащания се актуализират в зависимост от реализираната доходност от инвестирането на средствата на Фонда за разсрочени плащания през периода, за който се отнася актуализацията, на годишна база.
Речник на термините
Коефициент на Шарп (Sharpe ratio) е показател, който съпоставя постигнатата доходност от управлението на инвестиционен портфейл с поетия риск за постигане на тази доходност. При конструиране на показателя е залегнало схващането, че е оправдано инвестиционен риск да се поема само за реализиране на доходност, превишаваща т.нар. безрискова доходност. Математически коефициентът на Шарп представлява отношение на постигнатата доходност над безрисковата (т.нар. рискова премия) към стандартното отклонение на доходността, т.е. коефициентът на Шарп показва размера на полученото възнаграждение (рискова премия) за единица поет риск. При сравняване на два фонда с различни стойности на коефициента на Шарп, фондът с по-висока стойност на коефициента осигурява по-висока доходност за единица риск.
Колективен трудов договор Допълнителното доброволно пенсионно осигуряване, извършвано от работодателя, може да бъде предмет на колективното трудово договаряне.
Колективно споразумение е всяко споразумение, което е постигнато между субектите по професионална схема и има за предмет уреждането на правата и задълженията по такава схема.
Контрол е налице, когато едно лице:
1. може да упражнява пряко и/или непряко повече от половината от гласовете в общото събрание на юридическо лице;
2. може да определя повече от половината от членовете на управителния или контролния орган на юридическо лице и същевременно е акционер или съдружник в това лице;
3. има право да упражнява решаващо влияние върху юридическо лице по силата на сключен с това лице договор или на неговия учредителен акт или устав, ако това е допустимо съгласно законодателството, приложимо към това юридическо лице, или
4. е акционер или съдружник в дружество, и:
4.1. повече от половината от членовете на управителния или контролния орган на това юридическо лице, които са изпълнявали съответните функции през предходната и текущата финансова година и до момента на изготвяне на консолидираните финансови отчети, са определени единствено в резултат на упражняването на неговото право на глас, или
4.2. което самостоятелно контролира по силата на договор с други акционери или съдружници в това юридическо лице повече от половината от гласовете в общото събрание на това юридическо лице, или
5. по силата на закон, устройствен акт или споразумение управлява, представлява и/или определя инвестиционната политика на друго лице.
Наследници са:
Наследниците по закон на осигуреното лице/пенсионера при съответно прилагане на чл. 3, чл. 4, ал. 1 и чл. 5 – 10а от Закона за наследството, на които се изплащат еднократно или разсрочено съответните дялове при спазване на чл. 170 от КСО при осигуряване в Универсален пенсионен фонд.
Наследниците по закон на осигуреното лице/пенсионера при съответно прилагане на чл. 3, чл. 4, ал. 1 и чл. 5 – 10а от Закона за наследството, на които се изплащат еднократно или разсрочено съответните дялове при спазване на чл. 170 от КСО при осигуряване в Професионален пенсионен фонд.
Лицата, които придобиват право на наследствена пенсия от Доброволен пенсионен фонд по силата на волята на Осигуреното лице / Пенсионера и са изрично посочени в осигурителния договор или пенсионния договор. В случай че няма изрично посочени лица в осигурителния договор или в пенсионния договор, наследници на Осигуреното лице или на Пенсионера са наследниците по закон.
Лицата, определени в колективно споразумение или в колективен трудов договор, уреждащи българска професионална схема, и които имат право на еднократно или разсрочено изплащане от Доброволен пенсионен фонд по професионални схеми при смърт на осигурено лице или на пенсионер с права по българска професионална схема. При липса на наследници, определени по предходното изречение, наследници са лицата, определени съгласно ЗН. Съответно лицата, определени при смърт на осигурено лице или пенсионер с права по чуждестранна професионална схема съобразно условията на чуждестранната професионална схема и в съответствие с приложимото към схемата законодателство на друга държава-членка.
Осигурители в ДПФ са физически лица, които внасят осигурителни вноски за своя сметка; работодателите, които внасят осигурителни вноски за своите работници и служители, и органите, които внасят осигурителни вноски за:
1. държавните служители;
2. лицата, с които е сключен договор за възлагане на управление или контрол;
3. съдиите, прокурорите, следователите, държавните съдебни изпълнители, съдиите по вписванията и съдебните служители;
4. военнослужещите по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, държавните служители по Закона за Министерството на вътрешните работи, и държавните служители по Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража.Осигурители в УПФ са физически лица, юридически лица или неперсонифицирани дружества, както и други организации, които са задължени по закон да плащат осигурителни вноски за допълнителна пенсия за работници и служители, родени след 31 декември 1959 година, ако са осигурени във фонд „Пенсии”, съответно във фонд "Пенсии за лицата по чл. 69", на държавното обществено осигуряване. Осигурителните вноски от осигурителите и от осигурените лица се изплащат в съотношението, регламентирано в КСО.
Осигурителна вноска в ДПФ е месечна, за друг период или еднократна парична вноска с дефиниран размер, която се плаща самостоятелно от Осигуреното лице и/или от осигурителя и/или друг осигурител в полза на трето лице в Доброволния пенсионен фонд и дава право на допълнителна пенсия.
Осигурителна вноска в ДПФПС е месечна, за друг период или еднократна парична вноска с дефиниран размер, която се плаща самостоятелно от предприятието- осигурител в Доброволния пенсионен фонд по професионални схеми и дава право на допълнителна пенсия. Съгласно условията на професионалната схема Осигурените лица могат да внасят лични осигурителни вноски в Доброволния пенсионен фонд по професионални схеми.
Осигурителна вноска в ППФ е месечната парична вноска със задължителен характер по силата на КСО за осигуряване за срочна професионална пенсия за ранно пенсиониране на работещите при условията на І и ІІ категория труд, които са осигурени във фонд "Пенсии" на държавното обществено осигуряване. Размерът на вноската се определя с КСО и се внася по индивидуалната партида на Осигуреното лице в Професионалния пенсионен фонд.
Осигурителна вноска в УПФ е месечна парична вноска за допълнителна пенсия със задължителен характер по силата на КСО, която се внася за лицата, подлежащи на осигуряване в универсален пенсионен фонд, с изключение на лицата, направили избор съгласно чл. 4б от КСО. Размерът на осигурителната вноска се определя в КСО.
Осигурителни посредници са физически лица, както и лицата, упълномощени от осигурителни посредници - юридически лица, имащи право да сключват осигурителни договори, да посредничат при сключването на осигурителни и пенсионни договори и договори за разсрочено изплащане на средства, както и да приемат индивидуални заявления за допълнително пенсионно осигуряване, за възобновяване на осигуряването в универсален пенсионен фонд, за промяна на участие и за прехвърляне на средства, както и други заявления и молби от осигурените лица, от Пенсионерите и от другите правоимащи лица. Те не могат да събират осигурителни вноски и да извършват плащания на осигурени лица, на Пенсионери и на други правоимащи лица. При осъществяване на дейността си осигурителните посредници трябва да се легитимират и да спазват принципа на доброволността и добросъвестно да разясняват правата и задълженията по осигурителния договор, както и да пазят търговската тайна и търговския престиж на пенсионноосигурителните дружества.
Отговорен Aктюер е физическо лице, с призната от Комисията за финансов надзор правоспособност, което организира, ръководи и отговаря за актюерското обслужване на Компанията и управляваните от нея фондове за допълнително пенсионно осигуряване и фондове за извършване на плащания. Отговорният актюер трябва да отговаря на изискванията на КСО.
Пенсионен договор е:
сключеният в писмена форма договор, който урежда взаимоотношенията между Пенсионера и Компанията във връзка с получаването на допълнителна пожизнена пенсия за старост от Фонда за изплащане на пожизнени пенсии.
сключеният в писмена форма договор, който урежда взаимоотношенията между Пенсионера и Компанията при придобиване право на срочна професионална пенсия за ранно пенсиониране от Професионалния пенсионен фонд.
сключеният в писмена форма договор, който урежда взаимоотношенията между Пенсионера и Компанията, във връзка с получаването на допълнителна пенсия от Доброволния пенсионен фонд.
сключеният в писмена форма договор, който урежда взаимоотношенията между Пенсионера и Компанията, във връзка с получаването на допълнителна лична срочна пенсия от Доброволния пенсионен фонд по професионални схеми.Пенсионер е:
физическо лице, което получава лична допълнителна пожизнена пенсия за старост от Фонд за изплащане на пожизнени пенсии, в съответствие с изискванията на част втора на КСО.
физическо лице, което получава лична срочна професионална пенсия за ранно пенсиониране от Професионален пенсионен фонд, в съответствие с изискванията на част втора на КСО.
физическо лице, което получава лична или наследствена допълнителна пенсия (пожизнена или срочна) от Доброволния пенсионен фонд, в съответствие с изискванията на част втора на КСО.
физическо лице, което получава лична допълнителна срочна пенсия от Доброволния пенсионен фонд по професионални схеми, в съответствие с изискванията на част втора на КСО.Пенсионна схема е конкретният финансов механизъм за определяне на пенсионни задължения и плащания, изчислени чрез статистически (актюерски) методи.
Пенсионноосигурителното дружество е акционерно дружество, лицензирано по реда на КСО и регистрирано по Търговския закон или по законодателството на друга държава членка, което има предмет на дейност единствено допълнително пенсионно осигуряване, като не може да извършва търговски сделки, които не са пряко свързани с дейността му. Пенсионноосигурителното дружество развива своята дейност, съгласно разпоредбите на КСО, актовете по прилагането му и в съответствие с устава си, с правилника за организацията и дейността на управляваните от него фондове за допълнително пенсионно осигуряване, и правилата на управляваните от него фондове за извършване на плащания, с инвестиционните политики на управляваните от него фондове за допълнително пенсионно осигуряване и с другите вътрешни актове, приети от дружеството, съгласно изискванията на КСО и актовете по неговото прилагане.
Осигурените лица в Доброволен пенсионен фонд „ДСК-Родина“ имат право на пенсия за инвалидност, когато са загубили 50 и над 50 на сто от работоспособността си пожизнено или трайно.
Осигурените лица, които са сключили индивидуален осигурителен договор за допълнително доброволно пенсионно осигуряване с Компанията и се осигуряват за своя сметка, могат да прекратят осигуряването си по всяко време. Осигуряването се прекратява при следните случаи:
1. с едномесечно писмено предизвестие, отправено от Осигуреното лице до Компанията;
2. при смърт на Осигуреното лице;
3. при смърт на друг осигурител – физическо лице;
4. при еднократно изплащане на цялата натрупана сума по индивидуалната партида;
5. при прехвърляне на цялата натрупана сума по индивидуалната партида в друг доброволен пенсионен фонд, управляван от друго пенсионноосигурително дружество;
6. при сключване на пенсионен договор, както и на договор за разсрочено изплащане на цялата натрупана сума по индивидуалната партида на Осигуреното лице при условията на Кодекса.Предприятие осигурител може да прекрати договора по всяко време:
1. при прехвърляне на професионалната схема в друг фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми, като прехвърлянето на професионалната схема се осъществява въз основа на допълнително споразумение между страните по колективното споразумение, съответно по колективния трудов договор;
2. при смърт на осигуреното лице.Прекратяване на осигуряването в УПФ е задължително в следните случаи:
1. при смърт на Осигуреното лице;
2. при сключване на пенсионен договор или на договор за разсрочено изплащане при придобиване на право на допълнителна пожизнена пенсия за старост при условията и по реда в КСО.;
3. при еднократно изплащане на цялата натрупана сума по индивидуалната партида на Осигуреното лице или на неговите наследници;
4. при промяна на участието на Осигуреното лице в друг универсален фонд, учреден и управляван от друго пенсионноосигурително дружество и прехвърляне на цялата натрупана по индивидуалната му партида сума при условията и по реда в КСО;
5. при избор на промяна на осигуряването от универсален пенсионен фонд във фонд „Пенсии", съответно във фонд „Пенсии за лицата по чл. 69" на Държавното обществено осигуряване при условията и по реда в КСО;
6. при прехвърляне на натрупаните средства по индивидуалната партида на Осигуреното лице в пенсионните схеми на Европейския съюз, на Европейската централна банка или на Европейската инвестиционна банка.Придобиване право на пенсия
1. Право на пенсия за осигурителен стаж и възраст от държавното обществено осигуряване се придобива при условията на чл.68 КСО – при навършване на възраст 60 години и 10 месеца от жените и 63 години и 10 месеца от мъжете и осигурителен стаж 35 години и 2 месеца за жените и 38 години и 2 месеца за мъжете. От 31 декември 2016 г. възрастта се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година, както следва:
1.1. до 31 декември 2029 г. възрастта за жените се увеличава с по 2 месеца за всяка календарна година, а от 1 януари 2030 г. – с по 3 месеца за всяка календарна година до достигане на 65-годишна възраст;
1.2. до 31 декември 2017 г. възрастта за мъжете се увеличава с 2 месеца, а от 1 януари 2018 г. – с по 1 месец за всяка календарна година до достигане на 65-годишна възраст. От 31 декември 2016 г. осигурителният стаж по т. 1 се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по 2 месеца до достигане на осигурителен стаж 37 години за жените и 40 години за мъжете.
2. Право на допълнителна пожизнена пенсия за старост от Универсален пенсионен фонд се придобива при навършване на възрастта, необходима за придобиване на Право на пенсия за осигурителен стаж и възраст от държавното обществено осигуряване (възрастта по т.1). Осигуреното лице има право на допълнителна пожизнена пенсия за старост и до една година преди навършване на възрастта му по предходното изречение, при условие че натрупаните средства по индивидуалната му партида позволяват отпускане на пенсия, в размер, не по-малък от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст.
3. Право на срочна професионална пенсия за ранно пенсиониране от Професионален пенсионен фонд - От 1 януари 2016г. Осигурените лица в Професионалния пенсионен фонд придобиват право на срочна професионална пенсия за ранно пенсиониране при:
3.1. не по-малко от 10 години осигурителен стаж след 31 декември 1999 г. при условията на първа категория труд и възраст, 10 години по-ниска от възрастта, необходима за придобиване на Право на пенсия за осигурителен стаж и възраст от държавното обществено осигуряване;
3.2. не по-малко от 15 години осигурителен стаж след 31 декември 1999 г. при условията на втора категория труд или при условията на първа и втора категория труд и възраст, 5 години по-ниска от възрастта, необходима за придобиване на Право на пенсия за осигурителен стаж и възраст от държавното обществено осигуряване.
4. Право на допълнителна пенсия за старост от Доброволен пенсионен фонд се придобива при придобиване на Право на пенсия за осигурителен стаж и възраст от държавното обществено осигуряване. По желание на Осигуреното лице, Доброволният пенсионен фонд може да изплаща лична пенсия за старост при навършване на възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл. 68, ал. 1 от КСО или до пет години преди навършване на тази възраст от лицето.
5. Право на допълнителна пенсия за старост от Допълнителен доброволен фонд по професионални схеми се придобива при навършване на 60-годишна възраст за жените и мъжете. Съгласно условията на професионалната схема, уговорени в колективното споразумение, съответно в колективния трудов договор, Доброволен пенсионен фонд по професионални схеми може да изплаща на Осигуреното лице пенсия за старост до 5 години преди навършване на 60-годишна възраст.Свързани лица са:
1. юридическите лица, за които е изпълнено някое от следните условия:
1.1. те са предприятие майка и/или дъщерни дружества от една и съща група (т.е. всяко предприятие майка, дъщерно дружество и друго дъщерно дружество е свързано с останалите);
1.2. едното от тях има участие във или е съвместно дружество на другото дружество, или има участие във или е съвместно дружество на предприятие майка, или дъщерно дружество от група, в която другото дружество е предприятие майка или дъщерно дружество;
1.3. и двете дружества са съвместни дружества на едно и също трето лице;
1.4. едното от тях е съвместно дружество на, а в другото има участие едно и също трето лице;
1.5. едното от тях е контролирано или контролирано съвместно от физическо лице, което се намира в отношения с другото юридическо лице съгласно т.2;
1.6. по отношение на едното от тях, физическо лице, което се намира в отношения с другото юридическо лице съгласно т.2.1, упражнява значително влияние или заема ръководна длъжност в него или в неговото предприятие майка.
2. юридическо лице и физическо лице, ако физическото лице или близък член на неговото семейство:
2.1. упражнява контрол или упражнява съвместен контрол върху юридическото лице;
2.2. упражнява значително влияние върху юридическото лице, или
2.3. заема ръководна длъжност в юридическото лице или в предприятието майка на юридическото лице.Технически лихвен процент е:
- лихвеният процент, който се прилага при изчисляване на размера на допълнителната пожизнена пенсия за старост, съответно на срочната професионална пенсия за ранно пенсиониране. Изискванията към техническия лихвен процент се определят в КСО и в Наредба № 69 за техническите лихвени проценти по чл. 169, ал. 1, т. 3 и ал. 8, т. 3 от Кодекса за социално осигуряване и формулите за изчисляване на допълнителните пожизнени пенсии за старост на КФН;
- лихвата, която се прилага при изчисляване размера на пенсиите в Доброволния пенсионен фонд и Доброволния пенсионен фонд по професионални схеми и на пенсионните резерви в Доброволния пенсионен фонд.